ЧИСТОТАТА НА ЛИНИЯТА / Изложба на проф. Пиер Албер Салама

Център за латиноамерикански изследвания към Исторически факултет, СУ
Културен център на СУ „Свети Климент Охридски”
Латиноамериканска асоциация по социология (ALAS)
Работна група CLACSO „Критическа мисъл и еманципиращи практики”
ви канят на
ЧИСТОТАТА НА ЛИНИЯТА
Изложба на проф. Пиер Албер Салама
/10 – 14 април в галерия „Алма Матер”/
Откриване:
10 април, понеделник, 18:00 часа
Галерия „Алма Матер”, Ректорат на СУ, Северно крило
Изложбата ще бъде представена от проф. д-р Нора Гарита, председател на Латиноамериканката асоциация по социология (ALAS)
ПИЕР АЛБЕР САЛАМА (1942) е французин, роден в Александрия, Египет. Заслужил професор на Университета Париж ХІІІ, той е един от най-изтъкнатите латиноамериканисти, носител на наградата на Катедра Хулио Кортасар и доктор хонорис кауза на Университета в Гуадалахара и на Автономния университет на град Мексико. Автор е на множество публикации за Латинска Америка, бързо развиващите се страни, както и на огромен брой статии за икономиката на дрогата, държавата и насилието в Латинска Америка.
Малцина обаче познават художественото творчество на тази емблематична за обществените науки фигура. Рисунките на Пиер Салама са създадени на принципа на автоматичното писане – в полето на бележника, върху салфетка, върху къс хартия. Това са творби с молив и химикалка, в които само с няколко щриха той успява да очертае профила на множество човешки лица. Рядко те гледат към художника, по-често гледат встрани, но очите винаги са отворени, понякога взиращи се едни в други. Лицата почти никога не са изолирани, по-скоро се смесват и образуват групи. С промяна в щриха те често се преплитат и оформят фигурата на Тотема. Именно неговият образ се явява покровител и ключ към човешките отношения: няма магия, която да ги защитава, няма спасение в отвъдния свят – защитата идва от връзките между хората.
Всъщност творчеството на Пиер Салама представя човешкото общество в миниатюра – всеки човек има свой профил, но съдбите на всички хора се преплитат и заедно изграждат следващите. Може би това е допирната точка между академичните трудове на автора и неговите художествени творби. Това са рисунки, които улавят мига на един жест, в който се побира цялата същност на човека.