Изгубено царство История на руския национализъм от Иван ІІІ Велики до Владимир Путин

Дискусия върху книгата на Серхий Плохий

С участието на преводачката на книгата Невяна Андреева, историците доц. Алексей Кальонски и гл. ас. Евлоги Станчев и журналиста Бойко Василев Модератор: проф. Александър Кьосев

Книгата на харвардския историк от украински произход Серхий Плохий проследява развитието и пресечните точки на руския национализъм и империализъм в продължение на тяхната близо 600-годишна история: от възникването на независимата Московска държава до анексията на Крим. Издадена пет години преди войната в Украйна и оказала се  трагично проницателна, „Изгубено царство. История на руския национализъм от Иван ІІІ Велики до Владимир Путин“ вече е публикувана и на български език.

Плохий се интересува най-вече от процесите, които формират руското национално самосъзнание и от неговото отражение върху историческото развитие на Украйна. Анализът му преброжда много исторически пътища и посоки: от основополагащия мит за „изгубеното царство“ (според автора този мит за някогашните „руски“ земи на древната Киевска Рус е в самата основа на имперския наратив), през сложната съдба на подложените на непрекъсната експанзия и асимилация западни покрайнини на Руската империя, чак до зараждането на украинско национално самосъзнание. Нишките на тази вековна и конфликтна история се кръстосват болезнено, за да се съберат в страшното и, уви, днес сбъднало се пророчество на Плохий: „Въпросът за руската идентичност и нейното географско покритие излиза извън рамките на академичния интерес, тъй като от него зависи дали по източните граници на Европа ще се води война или ще цари мир – и то не само днес, а и за поколения напред.“

Разговорът върху „Изгубено царство“ е и първата дискусия от Фестивала за европейска солидарност – инициатива, посветена на 35-годишнината от падането на Берлинската стена, която ще обедини над 20 събития и десетки български и международни партньори в богата програма от октомври до декември 2024 г.

Серхий Плохий е професор към катедрата по украинска история „Михайло С. Хрушевски“ към Харвардския университет и директор на неговия Украински изследователски институт. Роден в Нижни Новгород, Русия от родители украинци и отрасъл в Запорожие, Украйна, той е живял и преподавал в Украйна, Канада и САЩ. Книгите му, сред които „Руско-украинската война“, „Портите на Европа: история на Украйна“, „Чернобил: историята на една ядрена катастрофа“, „Ялта: цената на мира“, „Последната империя: финалните дни на Съветския съюз“ – са преведени на близо 20 езика.

На български език. Вход свободен.

В партньорство с ИК „Прозорец“.


СТЕНИ. Фестивал за европейска солидарност 

Посветен на 35-ата годишнина от падането на Берлинската стена, софийският Фестивал за европейска солидарност включва серия от разнообразни културни, художествени, публични и академични събития, организирани от български и международни партньори. Той практикува солидарността като взаимодействие и резонанс от разнообразни културни прояви. Тази година общата тема е „Стени“ и фестивалът ще обсъди културните мостове, които ни свързват, но и старите и нови бариери, които ни разделят, чрез конференции, разговори и изложби, писателски срещи, концерти, пърформанси и прожекции. Целта на фестивала е да активира публичния дебат за ценностите на културната традиция, за свободата и демокрацията, обединяващи Европа.

Фестивалът за европейската солидарност се организира от Културния център на Софийския университет и сдружение „Център за четене и култура“.